Zespół albertyński na Kalatówkach w Zakopanem


W Dolinie Bystrej, między Kuźnicami a Kalatówkami, mieści się kompleks klasztorno-muzealny prowadzony przez siostry albertynki. Wyżej, na zboczach Krokwi, znajduje się pustelnia braci albertynów. Oba miejsca są związane z postacią św. Alberta Chmielowskiego.

Kiedy pod koniec XIX w. brat Albert przyjechał po raz pierwszy do Zakopanego, by odwiedzić swego przyjaciela Stanisława Witkiewicza, zachwycony pięknem tatrzańskich krajobrazów postanowił wybudować tutaj pustelnię z kaplicą. Budowę rozpoczęto w 1898 r. według projektu Stanisława Witkiewicza i jeszcze w tym samym roku dokonano poświęcenia klasztoru i kaplicy. W 1901 r. wzniesiona została mała pustelnia, w której zamieszkał brat Albert. Rok później bracia wybudowali na pobliskiej Śpiącej Górce drewniany klasztor, a ten przy drodze na Kalatówki oddali ss. albertynkom. W 1977 r. drewniane pustelnia wraz z kaplicą doszczętnie spłonęły. Zostały odbudowane w tym samym miejscu: wzniesione z kamienia klasztor i kaplica, przykryte półszczytowymi dachami krytymi gontem, nawiązują do tradycji stylu zakopiańskiego. Do klasztoru przylega kaplica pw. Świętego Krzyża. Pustelnia św. brata Alberta znajduje się w przyklasztornym, górskim ogrodzie, obecnie stworzono tutaj niewielkie muzeum poświęcone jego osobie i działalności.

 Opracowanie: Katarzyna Nowak

WWW: http://www.albertynki.pl/kalatowki.phphttp://www.albertyni.opoka.org.pl/kalatowki.html http://www.albertyni.opoka.org.pl/kalatowki.html

Email: sekretariat@albertynki.pl, sanktuariumba@albertynki.pl, archiwumsapu@albertynki.pl, wspolnota@albertynki.pl

Telefon: 12 413 55 99, 12 627 67 80, 12 627 67 90